Standard Foldable Wooden Rectangular Computer Desk
Save 31%
Standard Foldable Wooden Rectangular Computer Desk - White / 31.5"L x 21.7"W x 29.5"H / Table Only is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Cable Management: Cable Management Not Included
Foldable: Foldable
Table Top Material: Wood
Height Adjustable: Fixed Height
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Drawers Included: Drawers Not Included
Level of Assembly: None
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This folding table is an immaculate pattern for stylish living, offering versatility and convenience. Its simple rectangular layout effortlessly fulfills a range of indoor areas, whether used for homework or computer work. Computer from superior rubberwood confirms solidity and natural magnificence. Available in soft white or natural tones, it seamlessly fits into any interior. The folding feature permits easy storage and movement, making it the flawless solution for small apartments or any space where room is limited.
Versatile Functionality
Appropriate for office work, studying, or writing, fulfilling various needs in your home or workspace.
Durable Construction
Composed of rubberwood, offering superior durability while showcasing natural beauty.
Modern Layout
Simple, efficient rectangular design complements any interior style, enhancing your workspace.
Easy Storage
Foldable design saves area, providing flexibility and ease of mobility for convenient storage.
Flexible Sizes
Multiple size options are available, fulfilling diverse needs and offering adaptability in various spaces.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21.5" (55 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),31.5" (80 cm),39" (100 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 21.5" (55 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Desk Return Included | Desk Return Not Included |
Specifications
Specifications
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Please Note | Table Only |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Foldable | Foldable |
| Table Top Material | Wood |
| Size | 31.5"L x 21.7"W x 29.5"H,39.4"L x 21.7"W x 29.5"H,47.2"L x 21.7"W x 29.5"H |
| Style | Modern |
| Desk Type | Computer Desks |
| Shape | Square/ Rectangle |
| Color | White,Natural Finish |
| Table Top Color | White,Natural Finish |
| Base Color | White,Natural |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Medium Desk (40-60 in.),Small Desk (less than 40 in.) |
| Width | Standard (16-40 in.) |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Reversible Orientation | Non-Reversible Mounting |
| Keyboard Tray | Without Keyboard Tray |
| CPU Storage | CPU Storage Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Bookcase Included | Bookcase Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00












