Square Wood Slat Back White Sherpa Armless Dining Chair
Save 67%
Square Wood Slat Back White Sherpa Armless Dining Chair - White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Level of Assembly: None
Foldable: Non-Foldable
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern square white Sherpa dining chair will add a touch of warmth and elegance to your dining room. Designed with comfort and style as the core, it adds a natural texture to your dining space. Whether at a family gathering or a romantic dinner, this dining chair can provide you with the ultimate comfort experience.
Modern style
The dining chair has a simple and modern design, suitable for various home styles, adding a sense of fashion to your space.
High-quality materials
Selected high-quality wood and soft Sherpa fabric to ensure durability and comfort.
Versatile use
It is ideal as a dining chair, study chair, or leisure chair, meeting the needs of different scenes.
Easy to match
It is simple and stylish, easy to match with other furniture in the home.
Backrest design
The unique design details of the chair back add a sense of design to the seemingly simple design, bringing a different experience to users.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 19" (49 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21" (53 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 31" (78 cm) |
Specifications
Specifications
| Material | Sherpa |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Modern |
| Leg Material | Wood |
| Leg Color | Brown |
| Color | White |
| Back Style | Slat Back |
| Back Heights | Low Back |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Seating Wood Species | Ash |
| Framed | Framed |
| Stable | Stable |
| Usage | Restaurant |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Swivel | Non-Swivel |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Non-Foldable |
| Arms Included | Armless |
| Airlift | Unliftable |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Level of Assembly | None |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00







