Sophisticated Crystal Tassels Gold Bedside Wall Light
Save 44%
Sophisticated Crystal Tassels Gold Bedside Wall Light - Clear / 9.5" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: Transparent
Switch Type: No Switch
Bulb Type: Bi-pin,LED/Incandescent/Fluorescent
Fixture Height: 10 to 14 Inch,9 Inch & Under
Glass Type: Clear Glass,Crystal
Bulb Base: E12/E14,GU10
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Adopting an elegant crystal tassel design, it brings exquisite and gorgeous lighting effects.
- The combination of gold metal frame and crystal perfectly shows the luxurious texture.
- Perfect for high-end places such as bedrooms, living rooms, or corridors to enhance the overall atmosphere.
- Utilizing high-quality materials, the lamp is guaranteed to be durable and easy to clean.
- This gold wall lamp adopts a simple and unique design, which is both modern and artistic.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Height | 10",8",9.5" |
| Length | 4",5",6" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 9 Inch & Under,Mini (Less than 14" wide) |
| Glass Type | Transparent |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | Bi-pin,LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch,9 Inch & Under |
| Glass Type | Clear Glass,Crystal |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Included,Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Color | Clear |
| Color | Clear,Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Clear,Frosted |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Crystal,Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14,GU10 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00














