Simple Cone Metal Dimmable LED Small Wall Light Black
Save 58%
Simple Cone Metal Dimmable LED Small Wall Light Black - Black / Natural Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Power Source: Hardwired
Bulb Included Or Not: Light Included
Bulb Base: SMD
Material: Metal
Color Temperature: Natural Light,Warm Light,White Light
Switch Type: No Switch
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 39 Watts & Under
Fixture Height: 9 Inch & Under
Glass Type: With Shade
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern metal wall light features a premium design that perfectly blends style and functionality. The smooth tapered structure and clear LED light source add a sophisticated aesthetic to any wall. It is perfect for multiple spaces, offering unparalleled flexibility and multiple mounting options, and is a great choice to decorate your home or commercial space.
Modern simplicity
Simple yet elegant, it suits all interior design styles.
High-quality metal material
Durable, ensuring long-term use without losing its luster.
Multi-scene application
Can be used in multiple locations such as bedrooms, corridors, foyers, and outdoors to meet different needs.
Dimming function
Three color temperatures are available to adjust, easily meeting different lighting needs.
Multiple color options
Available in black and black-gold, perfect for your decor style.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Height | 4" |
| Width | 3.5" |
| Length | 7" |
| Fixture Depth | 3.5" |
| Backplate Width | 7" |
Specifications
Specifications
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black,Black-Gold,White,White-Gold |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Acrylic |
| Material | Metal |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Natural Light,Warm Light,White Light |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Feature | Outdoor |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


















