Scandinavian Wood Color Open Storage Drawers TV Stand
Save 16%
Scandinavian Wood Color Open Storage Drawers TV Stand - Wood Color / 47"L x 16"W x 18"H is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Cable Management: Cable Management Not Included
Level of Assembly: None
Drawers Included: Drawers Included
Shelves Included: Shelves Included
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Lighting Included: Lighting Not Included
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern TV stand features a modern and natural design, perfectly combining the simplicity of natural wood with the needs of modern life. Its elegant wood tone adds a warm and cozy feeling to the living room. The TV cabinet presents excellent storage functions, and its rectangular design also adapts to various home layouts to meet your different needs.
Modern Design
This TV stand adopts a modern and simple style, perfectly integrating into any home and boosting the overall decorative taste.
High-quality Wood
Selected natural wood is sturdy, robust, long-lasting, and retains its color and texture, adding brilliance to your living space.
Versatile Storage
It comes with drawers and open storage space, which can be used to store books, electrical appliances, or other household items.
Diverse Choices
Four sizes are available, fitting for space layouts of various sizes, meeting personalized furniture configuration needs.
Great Furniture
The rectangular design can easily accommodate large TV equipment, making it a great companion for home entertainment.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm),59" (150 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 18" (45 cm),17" (43 cm) |
| Entertainment Center | Not Entertainment Center |
Specifications
Specifications
| Color | Wood Color,Nut-Brown |
| Size | 47"L x 16"W x 18"H,71"L x 16"W x 17"H,79"L x 16"W x 17"H,59.1"L x 15.7"W x 16.9"H |
| Length | Small (Under 48 in.),Standard (48 - 67 in.),Long (Over 67 in.) |
| Height | Low(Under 21 in.) |
| Style | Scandinavian |
| Product Type | TV Stand |
| Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Pier/ Bookcase Included | Pier/ Bookcase Not Included |
| Bridge Included | Bridge Not Included |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Mirrored | Non-Mirrored |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Open Storage | Open Storage |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Integrated TV Mount | Not Integrated TV Mount |
| Swivel Mount | Non-Swivel Mount |
| Lift Mechanism | Non-Lift Mechanism |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00














