Round Stone Steel Frame Storage Nesting Coffee Tables
Save 25%
Round Stone Steel Frame Storage Nesting Coffee Tables - 28"L x 28"W x 18"H + 20"L x 20"W x 16"H / Black / Gray is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Foldable: Fixed
Table Top Material: Stone
Level of Assembly: Partial Assembly
Shelves Included: Shelves Not Included
Drawers Included: Drawers Included
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Lift Top: Without Lift Top
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Elegantly fitting into spaces, this round coffee table nesting possesses a sophisticated look with a lovely stone top and robust steel base. Combining function with sophistication, it is not only a furniture item but a stunning centerpiece.
Fashion style
The simple and modern design style adds an urban fashion sense to the home.
High-end materials
The tabletop and base are built with high-end stone and steel to warrant long-lasting durability.
Flexible and practical
There are two different sizes for you to choose from, presenting flexible placement.
Multiple uses
Ideal for practical and decorative use in diverse places, like living rooms and study rooms.
Unique selling point
With a storage function, it is convenient to store daily necessities and keep the desktop tidy.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Height | Standard (14-22 in.) |
| Length | Small (Under 30 in.),Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 18" (45 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 27.5" (70 cm),31.5" (80 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 27.5" (70 cm),31.5" (80 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Included |
Specifications
Specifications
| Tray Top | Not Tray Top |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Table Base Material | Steel |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Top Material | Stone |
| Size | 28"L x 28"W x 18"H + 20"L x 20"W x 16"H,31.5"L x 31.5"W x 18"H + 23.5"L x 23.5"W x 15.5"H |
| Table Top Color | Gray,White,Pandora,Grey/ Black,Pandora/ Tawny,White/ White |
| Table Base Color | Black,Gold |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Foldable | Fixed |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Color | White,Grey |
| Number of Table Included | 2 |
| Set Type | Nesting Tables |
| Style | Modern |
| Table Base Type | Frame |
| Top Shape | Round |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00

























