Red Artistic Organic Shape Design Metal Wall Sconce
Save 71%
Red Artistic Organic Shape Design Metal Wall Sconce - 11" / Gold is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: With Shade
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Fixture Height: 11",19.5"
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern art glass wall lamp adds an artistic touch to your interior with its unique shape and warm tones. It is perfectly integrated into any modern home design. The soft light it emits can create a comfortable and peaceful atmosphere in your living room, bedroom or hallway.
Artistic design
The red lampshade is combined with an organic shape design to create a unique artistic atmosphere.
Durable materials
High-quality metal materials are used to ensure the durability and beauty of the lamp.
Color options
Choose a red, gold, or silver lampshade to diffuse soft light and enhance the warmth of the space.
Artistic focus
This red wall lamp adopts a unique shape design and becomes an artistic focus on the wall.
Easy installation
Simple to install, suitable for multiple places such as living rooms, bedrooms, corridors, etc.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 11",9" |
| Height | 11“,19.5" |
| Length | 11",19.5" |
| Width | 11",9" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | With Shade |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Fixture Height | 11",19.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold,Red,Silver |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Gold,Red,Silver |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Plastic |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00













