Modern Wood Velvet Open Back Armless Stackable Dining Chair
Save 17%
Modern Wood Velvet Open Back Armless Stackable Dining Chair - 2 Piece Set / Red is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Foldable: Fixed
Level of Assembly: Partial Assembly
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This dining chair features a modern design that combines elegant curves with comfortable cushions, making it perfect for any home dining room layout.
- Selected wood materials, sturdy and durable, ensure long-term use without deformation.
- The seat surface is covered with high-quality fabric, providing excellent comfort and stylish appearance.
- The backrest is ergonomically designed, providing good support and making sitting more comfortable.
- 2 different colors can perfectly match any interior decoration style and enhance the overall beauty of the space.
- This armless chair saves space and is stable and reliable to use.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 30.3" (77 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20.9" (53 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16.9" (43 cm) |
Specifications
Specifications
| Back Style | Open |
| Leg Material | Wood & Metal |
| Material | Wood |
| Product Type | Side Chair |
| Upholstery Material | Velvet |
| Style | Modern |
| Back Heights | Low Back |
| Number of Items Included | 2 Piece Set,4 Piece Set |
| Color | Red,Blue |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Stackable |
| Stackable | Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Swivel | Fixed |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00










