Modern Space-Saving Bar Height Table with Storage Shelves
Save 15%
Modern Space-Saving Bar Height Table with Storage Shelves - 55.1"L x 17.7"W x 41.3"H / Table Only is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Table Top Material: Wood
Height Adjustable: Fixed Height
Level of Assembly: Partial Assembly
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Upgrade your home or office with this modern bar table. Designed to save space, it fits perfectly by windows or small corners. The built-instruments help keep your essentials organized while adding a stylish touch to any room. Perfect for work, dining, or leisure.
- 1. Space-Saving Design: Fits compact areas and maximizes your room.
- 2. Built-In Storage: Multiple shelves keep snacks, books, and devices organized.
- 3. Versatile Use: Ideal as a breakfast bar, study table, or work desk.
- 4. Stylish Look: Modern wood finish matches any decor easily.
- 5. Easy Assembly: Simple instructions let you set up in minutes.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
Specifications
Specifications
| Please Note | Table Only |
| Table Top Material | Wood |
| Size | 55.1"L x 17.7"W x 41.3"H,63"L x 17.7"W x 41.3"H,70.9"L x 17.7"W x 41.3"H,78.7"L x 17.7"W x 41.3"H,86.6"L x 17.7"W x 41.3"H |
| Color | Brown |
| Table Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Table Base Material | Wood |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Product Type | Bar Table |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Storage Included | Storage Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
















