Wooden Bench with Metal Legs for Modern Entryway Decor
Save 33%
Wooden Bench with Metal Legs for Modern Entryway Decor - Natural Finish / 39.5"L x 14"W x 18"H is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Level of Assembly: Partial Assembly
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Add style and function to your home with this modern bench. A solid wood seat offers strength and comfort, while the sleek metal legs create a clean look. Perfect for an entryway, hallway, or dining space, it saves room without losing charm.
- 1. Durable Wood Seat — Strong and supportive for daily use.
- 2. Modern Metal Base — Sleek design adds style and stability.
- 3. Versatile Bench — Ideal for entryway, dining, or hallway use.
- 4. Space Saving — Slim shape fits narrow areas with ease.
- 5. Low Maintenance — Smooth finish wipes clean in seconds.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),51" (130 cm),59" (150 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 14" (35 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 18" (45 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
Specifications
Specifications
| Size | 39.5"L x 14"W x 18"H,47"L x 14"W x 18"H,59"L x 14"W x 18"H,51"L x 14"W x 18"H |
| Color | Natural Finish,Tan |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Entryway Bench |
| Length | Small (Under 45"),Standard (45" - 55"),Long (Above 55") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Wood |
| Seating Wood Species | Pine |
| Wood Tone | Light Wood,Medium Wood |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Legs Included | With Legs |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
















