Modern Marble Effect Pendant Wall Sconce
Save 55%
Modern Marble Effect Pendant Wall Sconce is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: With Shade
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Fixture Height: 15 to 19 Inch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The unique marble-textured lamps show natural beauty and elegance.
- The simple design is combined with metal details to add a modern feel.
- Provide warm and soft light to create a comfortable indoor atmosphere.
- Select high-quality metal and imitation marble materials to ensure the durability of the lamps.
- Equipped with all the necessary installation accessories, the user can easily complete the installation.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 5" |
| Height | 15" |
| Length | 5" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | With Shade |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Feature | With Shade |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Suspension Wire |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch |
| Color | Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Gray |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Stone |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00












