Modern Gold Counter Height Bar Table with Storage Shelf
Save 22%
Modern Gold Counter Height Bar Table with Storage Shelf - 47"L x 20"W x 39"H / Glass / Table Only is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Table Top Material: Glass,Stone
Height Adjustable: Fixed Height
Level of Assembly: Full Assembly Needed
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Upgrade your kitchen or living space with this elegant bar table. Designed for modern homes, its golden metal frame and sleek marble-look tabletop add instant style. The built-in shelf keeps essentials close and clutter away, making it easy to entertain or enjoy a quick breakfast. Built for comfort and durability, this set is perfect for both small get-togethers and daily use.
- Space-saving design fits perfectly in compact kitchens or apartments.
- Smooth marble-look tabletop is easy to clean and always looks chic.
- Sturdy gold metal frame ensures lasting stability and style.
- Handy storage shelf keeps books, snacks, or utensils within reach.
- Footrest offers support and comfort.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 39" (100 cm) |
Specifications
Specifications
| Please Note | Table Only |
| Table Height | Counter Height (34"-39") |
| Table Top Material | Glass,Stone |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4 |
| Size | 47"L x 20"W x 39"H,55.1"L x 19.7"W x 39.4"H |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches |
| Color | Clear,White |
| Table Top Color | Clear,White |
| Base Color | Gold |
| Style | Glam |
| Top Shape | Free Form |
| Table Base Material | Metal |
| Table Base Type | Trestle |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Feature | Storage |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant,Scratch Resistant |
| Storage Included | Storage Included |
| Footrest Included | With Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00







