Modern Chrome Clear Glass Tube Wall Sconce Light
Save 39%
Modern Chrome Clear Glass Tube Wall Sconce Light - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: With Shade
Fixture Height: 20 to 24 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Modern design combined with chrome material highlights high-end taste.
- The transparent glass tube shade shows the unique light and shadow effect of bulb.
- Perfect for living room, corridor, bedroom, and other places.
- Paired with Edison bulbs, it creates a retro and modern atmosphere.
- Simple to install, this chrome wall lamp is also available in black and gold.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 5" |
| Height | 23" |
| Length | 2" |
| Width | 5" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Glass Type | With Shade |
| Fixture Height | 20 to 24 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cylinder |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 4 Inch & Under |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Chrome,Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 2-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00










