Modern Brass Round White Wall Sconce Light
Save 65%
Modern Brass Round White Wall Sconce Light - 1-Light / 6" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: White Glass
Fixture Height: 9 Inch & Under
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The classic brass design, paired with frosted glass lampshades, adds a unique blend of retro and modern charm to the interior.
- Use frosted glass lampshades to soften the lights and provide warm, non-harsh lighting, suitable for bedroom or living room use.
- Choose high-quality brass material, durable and rust resistant, to ensure the long-term use of the lamp's beauty and functionality.
- Simple wall hanging design, easy to install, suitable for a variety of interior styles, to bring soft light and fashion sense to the space.
- Support environmentally friendly energy-saving light sources, that can effectively reduce energy consumption, while providing a long-term quality lighting experience.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Height | 6",8" |
| Length | 12",18",5",6" |
| Width | 6.5",7" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | White Glass |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Globe |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 9 Inch & Under,Mini (Less than 14" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light,3-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
















