Modern Brass Geometric Opal Glass Wall Light
Save 36%
Modern Brass Geometric Opal Glass Wall Light - 10.5" / 1-Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The use of simple and generous geometric lights creates a warm and comfortable environment.
- High-quality opal glass lamp shade provides soft and non-dazzling light.
- The use of black and gold color to enhance the fashion sense and texture of the space.
- Support environmentally friendly and durable energy-saving light sources to provide long-term lighting effects.
- Easy to install, suitable for living room, bedroom, corridor, and other places.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Height | 10.5”,11“ |
| Length | 15",6" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 10.5",11" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Fabric,Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


















