Modern Bedroom Wood Dome Wall Sconce with Pull Chain
Save 48%
Modern Bedroom Wood Dome Wall Sconce with Pull Chain - Green is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: With Shade
Fixture Height: 9 Inch & Under
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: Pull Chain
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Wood
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Modern and simple design with natural wood elements enhances the taste of your home.
- With a practical pull-cord switch design, it is designed for use at the bedside or next to the desk.
- Provides warm and soft light to create a comfortable reading or resting atmosphere.
- Built of high-quality materials to ensure the lamp can be used for a long time.
- This wood wall lamp is available in a variety of shades such as green, yellow, pink, etc.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 4" |
| Fixture Depth | 8" |
| Height | 6.5" |
| Length | 6" |
| Width | 8" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | With Shade |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Dome |
| Switch Type | Pull Chain |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Wood Color |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Green,Milky Yellow,Pink,White,Yellow |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Iron |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00

















