Modern Abstract Polyester Rectangular Green Area Rug
Save 59%
Modern Abstract Polyester Rectangular Green Area Rug - 3'3" x 5'3" / Red Brown is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Material: Polyester
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern rug with an abstract pattern design will heighten a unique touch to your home. It is not only decorative but also beautiful and practical. And it comes in a range of sizes, making it ideal for various scenes, such as living rooms, bedrooms or offices.
- Fashion style: It adopts a modern abstract pattern design, which is suitable for various home styles.
- Soft material: The use of polyester fiber ensures excellent durability and easy cleaning.
- Multiple uses: It is perfect for scenes such as living rooms, bedrooms, offices, etc.
- Color selection: A variety of color options make the interior space more beautiful.
- Various sizes: From small to large sizes are available to meet different space needs.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
Specifications
Specifications
| Color | Red Brown,Green,Gray-White,Heather Gray,Dark Brown,Dark Green |
| Size | 3'3" x 5'3",3'11" x 5'3",3'11" x 5'11",4'7" x 6'7",5'3" x 7'7",6'7" x 9'11" |
| Style | Modern |
| Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Abstract |
| Room/Location | Study Room, Living Room, Cloakroom, Balcony |
| Thickness | Medium (0.25"-0.75") |
| Feature | Anti-Slip Backing |
| Occasion | Indoor |
| Construction | Machine Made |
| Cleaning Method | Vacuum Cleaning; Dry Cleaning; Professional Cleaning |
| Rug Pad Recommended | No |
| Length | 9'10" (300cm),7'7" (230cm),5'3" (160cm),5'11" (180cm),6'7" (200cm) |
| Width | 6'7" (200cm),5'3" (160cm),3'11" (120cm),4'7" (140cm),3'3" (100cm) |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 3' x 5’,4' x 6’,5' x 8',7' x 9’ |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


















