Kids Room Creative Cloud LED Ceiling Fan with Light
Save 76%
Kids Room Creative Cloud LED Ceiling Fan with Light - Remote Control Stepless Dimming is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 30 to 49 Watts
Material: Metal
Color Temperature: Remote Control Stepless Dimming
Bulb Base: E26/E27+SMD
Fixture Height: 16"
Mounting Type: Flushmount
Switch Type: Remote Control
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The creative cloud design enriches fun and a dreamy atmosphere in the children's room.
- Its efficient LED light provides soft and bright lighting, which is green and energy-conserving.
- The glass lampshade provides soft light and protects children's eyesight.
- With a silent fan, it ensures a quiet and comfortable sleeping environment and is convenient for children's rooms.
- Come with a small astronaut decoration, this creative cloud ceiling fan with light adds fun and personalized elements to the room.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Width | 12" |
| Length | 22" |
| Fixture Height | 16" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
Specifications
| Style | Kids |
| Product Type | Flush Mount |
| Number of Blades | 3 |
| Fan Blade Color | Grey |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Color | White |
| Feature | Kids |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming |
| Number of Lights | 2-Light |
| Material | Metal |
| Blade Material | ABS Plastic |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Maximum Bulb Wattage | 30 to 49 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Switch Type | Remote Control |
| Occasion | Residential Use |
| Mounting Type | Flushmount |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | E26/E27+SMD |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.










