Industrial Mini Black Metal Cage LED Wall Sconce
Save 48%
Industrial Mini Black Metal Cage LED Wall Sconce is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Glass Type: Transparent
Glass Type: Clear Glass
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The retro industrial design features black metal with a lampshade that adds a tough personality.
- The compact design is ideal for industrial-style decoration places such as cafes and bars to add a unique atmosphere.
- The lamp is equipped with a retro Edison bulb to provide warm and soft lighting effects.
- Made of durable and rust-proof materials, it is suitable for long-term use.
- Simple to install, this unique mini wall lamp can enhance the interior decoration effect.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 5.5" |
| Fixture Depth | 8" |
| Height | 12“ |
| Length | 10.5" |
| Width | 8" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Glass Type | Transparent |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Glass Type | Clear Glass |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00














