Industrial Glass and Wood Bedside Metal Wall Sconce
Save 37%
Industrial Glass and Wood Bedside Metal Wall Sconce - 13" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: Clear Glass
Fixture Height: 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch,20 to 24 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The retro metal wall lamp is paired with a solid wood shelf, which is both practical and beautiful.
- The industrial-style transparent glass lampshade adds a warm atmosphere.
- The wall lamp has a storage function, perfect for displaying decorations or storing small items.
- The use of sturdy and durable materials ensures the long service life of the lamp.
- Easy to install, this wood wall lamp is suitable for indoor spaces such as living rooms and bedrooms.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 10",8.5" |
| Height | 11.5”,18",20" |
| Length | 13",13.4" (34cm),14" |
| Width | 10",8.5" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | Clear Glass |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch,20 to 24 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 13",13.5",14" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Wood Color |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Amber,Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
















