Industrial Black Glass Tube Up Down Wall Sconce
Save 51%
Industrial Black Glass Tube Up Down Wall Sconce - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: Clear Glass
Fixture Height: 15 to 19 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Glass Type: Transparent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Black metal and double glass tube structures create a unique visual effect.
- The transparent glass tube lampshade presents even light from top to bottom.
- Perfect for a variety of scenes, such as corridors, bedrooms, living rooms, etc.
- Built of high-quality materials to ensure the lamp is durable.
- Quick to install, this tube wall lamp can add a sense of layering to the space.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 5.5" |
| Height | 18" |
| Length | 4.5" |
| Width | 5.5" |
Specifications
Specifications
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Glass Type | Clear Glass |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cylinder |
| Switch Type | No Switch |
| Glass Type | Transparent |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Color | Black,Gold |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 2-Light |
| Shade Color | Clear |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00










