Industrial Adjustable Black Dome Swing Arm Wall Sconce
Save 69%
Industrial Adjustable Black Dome Swing Arm Wall Sconce - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Glass Type: With Shade
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Plug In Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Designed with an extra-long adjustable swing arm, it provides a wide range of lighting.
- The black metal material with a dome lampshade is suitable for modern and simple spaces.
- It utilizes a design that can flexibly adjust the angle of the lamp head to meet different lighting needs.
- Using high-quality construction, it is durable and simple to maintain, making it reliable for long-term use.
- This black wall lamp is ideal for living rooms, study rooms or work areas, enhancing the functionality and beauty of the space.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
| Arm Length | 32" |
| Backplate Width | 9" |
| Width | 51" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Fixture Type | Swing Arm |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Indoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Glass Type | With Shade |
| Color | Black,White |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Black,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Iron |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Plug In Electric |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.















