Gold Circular Hand Carved Ceramic Bathroom Vessel Sinks
Save 67%
Gold Circular Hand Carved Ceramic Bathroom Vessel Sinks - 15.7"L x 15.7"W x 5.9"H / Sink is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Level of Assembly: Partial Assembly
Faucet Included: Faucet Not Included
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This bathroom sink instantly elevates your bathroom space with its unique bronze gold color and exquisite round design. It is composed of high-grade ceramic with a smooth and easy-to-clean surface. The elegant golden hue adds a touch of luxury to any modern or classic bathroom.
Sturdy material
Formed from high-grade ceramic, it is sturdy and enduring, guaranteeing long-term use.
Unique beauty
The bronze gold finish attracts the eye and adds noble temperament to the bathroom.
Easy to install
Includes complete valve assembly and water supply line, quick and easy installation.
Widely applicable
Fitting for homes, hotels, and various commercial environments, highlighting luxury.
Easy to maintain
Ceramic material is not easy to accumulate dirt, effectively keeping the appearance as new.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 16" (41 cm),16" (40 cm),18" (45.5 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (41 cm),16" (40 cm),18" (45.5 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 6" (15 cm),6" (14.5 cm),5.5" (14 cm),7.5" (19 cm) |
Specifications
Specifications
| Finish | Gold |
| Style | Modern |
| Installation Type | Vessel /Bowl Sinks |
| Sink Shape | Circular |
| Material | Ceramic |
| Craftsmanship | No Craftsmanship,Hand Carved |
| Object Options | Sink,Sink & Drain |
| Size | 15.7"L x 15.7"W x 5.9"H,16"L x 16"W x 6"H,18"L x 18"W x 7"H |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Width | 15-20 in. |
| Length | 10-20 in. |
| Trapway Location | Center |
| Supply Lines Included | Supply Lines Not Included,Supply Lines Included |
| Faucet Included | Faucet Not Included |
| Shutoff Valve Included | Shutoff Valve Not Included,Shutoff Valve Included |
| Pedestal Included | Pedestal Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00













