Geometric Industrial Dining Room Pendant Light
Save 7%
Geometric Industrial Dining Room Pendant Light - 10" is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Glass Type: With Shade
Material: Metal
Mounting Type: Cord
Fixture Height: 10.5",15",18"(45.72cm)
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- It adopts an industrial-style design, a metal frame with hemp rope decoration, and a unique texture.
- It adopts a 3 light design to provide sufficient lighting.
- The black industrial pendant lights adopt a sturdy and durable alloy frame, bringing a stylish industrial style.
- It has adjustable wires to adapt to different space heights and lighting needs.
- It has a direct wire connection, easy installation, and adds industrial charm to home decoration.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 16",20“,5" |
| Fixture Height | 10.5",15",18"(45.72cm) |
| Length | 10",15",16",18",29.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 10",15",16",18" |
Specifications
Specifications
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Indoor |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Linear,Round |
| Size | 10",15",16",18",29.5" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light,3-Light |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Iron |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00

















