French Crystal Teardrop Candlestick Champagne Chandelier
Save 77%
French Crystal Teardrop Candlestick Champagne Chandelier - Champagne / 3-Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E12/E14
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Glass Type: Shadeless
Material: Crystal
Fixture Height: 18"(45.72cm),20"
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Create a luxurious and elegant visual effect by combining a gold frame with crystal pendants.
- Provide warm and soft lighting with the multiple candlestick-style lamp base, suitable for living rooms or dining rooms.
- Reflect charming light through the crystal pendants, adding a romantic atmosphere to the space.
- Highlight any interior decoration with the elegant curve design and exquisite details.
- Ensure durability and long-lasting beauty with high-quality materials used in the chandelier.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
| Canopy Width | 5" |
| Fixture Height | 18"(45.72cm),20" |
| Rod/Chain/cord Length | 23.5" |
| Width | 19",24.5" |
Specifications
Specifications
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Canopy Shape | Round |
| Size | Medium (20"-25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Champagne |
| Glass Type | Shadeless |
| Material | Crystal |
| Number of Lights | 3-Light,6-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00









