Foldable Cartoon Pattern Wood Top Metal Kids Bed Desk
Save 53%
Foldable Cartoon Pattern Wood Top Metal Kids Bed Desk - 24"L x 16"W x 11"H / Table / Rose Bloom is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Height Adjustable: Fixed Height
Foldable: Foldable
Table Top Material: Wood
Level of Assembly: None
Cable Management: Cable Management Not Included
Storage Included: Storage Not Included,Storage Included
Drawers Included: Drawers Not Included,Drawers Included
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Wheels Included: Casters Not Included
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Designed with beautiful cartoon patterns, this cute children's bed desk brings joy to children's learning and playing. Designed with sturdy materials, it guarantees durability for long-term use. It is not just a desk but also a perfect easel and study companion.
Multifunctional design
This desk includes a bookshelf and pen holder to improve learning efficiency and fun.
High-quality materials
The sturdy wood and metal structure is wear-resistant and enduring, confirming long-term use.
Strong portability
The folding design is convenient for storage and carrying and can be utilized anywhere in the home.
Cute appearance
Attracting children's attention, the cartoon pattern adds vitality and stimulates creativity.
Multifunctional application
Whether reading, doodling, or drawing in bed, this table can meet the needs of children.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),27.5" (70 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm),19" (48 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 11" (28 cm),12.5" (32 cm) |
Specifications
Specifications
| Object Options | Table,Table & Drawer,Table & Drawer & Bookshelf |
| Product Type | Writing Desk |
| Color | Rose Bloom,Yellow,Brown,Coffee,Pink,Orange |
| Table Top Color | Orange,Brown,Pink,Yellow |
| Base Color | White |
| Table Top Material | Wood |
| Table Base Material | Metal |
| Rolltop Desk | Not Rolltop Desk |
| Corner Desk | Not Corner Desk |
| Size | 24"L x 16"W x 11"H,28"L x 19"W x 13"H |
| Level of Assembly | None |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Foldable | Foldable |
| Ergonomic | Non-Ergonomic |
| Cable Management | Cable Management Not Included |
| Storage Included | Storage Not Included,Storage Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included,Drawers Included |
| Number of Drawers | 1 |
| Keyboard Tray | Keyboard Tray Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Hutch Included | Hutch Not Included |
| Chairs | Chair Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00











































