Floral Pattern Cotton Linen Tight Back Wingback Chair
Save 63%
Floral Pattern Cotton Linen Tight Back Wingback Chair - Blue-White / Cotton and Linen is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Level of Assembly: None
Foldable: Non-foldable
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This unique floral pattern armchair will add infinite charm to your home with its elegant bohemian style and comfortable backrest design. Carefully selected fabrics and solid wood structure make it both beautiful and durable.
Unique Style
The bohemian pattern design makes the chair an eye-catching work of art in your home.
Premium Materials
Formed from high-grade fabrics and a solid wood frame, it combines beauty and durability.
Various Occasions
Whether it is a living room, study, or bedroom, this chair can be perfectly integrated.
Comfortable Sitting
The memory foam seat cushion offers excellent comfort and is ideal for long-term use.
Easy to Match
The classic blue color matches diverse home styles and boosts the beauty of the space.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 26" (66 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 27.5" (70 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 29.5" (75 cm) |
| Seat Length | Standard (26" - 35") |
| Seat Length - Side to Side | 26" (66 cm) |
| Seat Width | Shallow (Under 21") |
| Seat Width - Front to Back | 18" (45 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (46 cm) |
| Back Heights | Mid-Back (10-14 in.) |
Specifications
Specifications
| Number of Chairs Included | 1 pc / pcs |
| Product Type | Wingback Chair |
| Back Style | Tight Back |
| Upholstery Material | Cotton and Linen |
| Seat Fill Material | Memory Foam |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Stackable | Non-Stackable |
| Reclining | Non-Reclining |
| Swivel | Non-Swivel |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Removable Cushions | Unremovable Cushions |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Slipcovered | Without Slipcover |
| Ottoman Included | Without Ottoman |
| Style | Bohemian |
| Color | Blue-White,Brown/ White,Cyan/ White |
| Upholstery Color | Blue,Brown |
| Pattern | Argyle,Floral Pattern,Geometric |
| Arms Included | Armless |
| Skirted | Non-Skirted |
| Embroidered | Not Embroidered |
| Fringe | Fringe Not Included |
| Storage Space | Storage Space Not Included |
| Foldable | Non-foldable |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00












