Elegant Yellow Gem Tassel Shade Green Base Table Lamp
Save 76%
Elegant Yellow Gem Tassel Shade Green Base Table Lamp - Blue is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Material: Metal
Fixture Height: 21 to 25 Inch
Power Source: Plug In Electric
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Height Adjustable: Non-Adjustable Height
Switch Type: Rocker
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This table lamp combines elegance and modern design, suitable for all home settings. Its golden tassel lampshade complements the green base and adds a touch of color to your room. The jewel-like green design of the lampshade brings a luxurious feel to your decor while providing soft lighting.
Green ceramic
Exudes nobility and sophistication.
Emerald tassel decoration
Adds a touch of luxury to the design.
Retro style
Perfect for classical homes and high-end spaces.
Exquisite craftsmanship
Ensures stability and durability.
Soft, non-glaring light
Creates a warm and comfortable atmosphere.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Height | 21.5" |
| Length | 11" |
| Width | 11" |
Specifications
Specifications
| Backplate Width | 5" |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Up |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Material | Metal |
| Fixture Type | Bedside / Standard |
| Fixture Height | 21 to 25 Inch |
| Size | 20 Inch & Above |
| Color | Gold |
| Power Source | Plug In Electric |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Base Color | Gold |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Blue,Green,Ivory,Orange,Pink,Yellow |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Shape | Geometric |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Rocker |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00

















