Elegant Gold Cone Kitchen Island Pendant Lights
Save 48%
Elegant Gold Cone Kitchen Island Pendant Lights - Multi-Color is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Base: E26/E27
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Glass Type: With Shade
Material: Metal
Mounting Type: Cord
Fixture Height: 9.5"
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The elegant conical lampshade design creates a soft and warm lighting effect.
- Made of high-quality materials, the lamp is durable and meant for long-term use.
- The delicate texture of the lampshade surface increases the beauty and fashion sense of the lamp.
- The adjustable height design meets the installation requirements of different kitchen islands.
- Perfect for a variety of indoor occasions, this gold island lamp enhances the decorative taste of the space.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 19.5" |
| Fixture Height | 9.5" |
| Length | 20" |
| Rod/Chain/cord Length | 39" |
| Width | 6.5" |
Specifications
Specifications
| Bulb Base | E26/E27 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Plastic |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Tapered |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Pink,White |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Multi-Color,White |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00











