Elegant Flower Shade 5 Blades Modern Ceiling Fan Light
Save 47%
Elegant Flower Shade 5 Blades Modern Ceiling Fan Light - 42" / Pull Chain is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Material: Metal
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Fixture Height: 14.5",27"
Mounting Type: Downrods
Switch Type: Pull Chain,Remote and Wall Control,Remote Control,Wall Control
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The classic bronze design combines modern and retro elements, ideal for all interior decoration styles.
- The five-blade fan provides strong airflow, ensuring room air circulation and improving living comfort.
- It is equipped with flower glass shades, providing soft lighting and creating a warm home atmosphere.
- The efficient silent motor runs smoothly, perfect for use in quiet environments such as bedrooms and living rooms.
- This elegant flower lampshade 5-blade modern ceiling fan light is easy to operate and more comfortable to use.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 6" |
| Fixture Height | 14.5",27" |
| Length | 42",48",52",56" |
| Rod/Chain/cord Length | 8" |
| Width | 42",48",52",56" |
Specifications
Specifications
| Size | 42",48",52",56" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Number of Lights | 3-Light,5-Light |
| Material | Metal |
| Blade Material | Metal |
| Feature | 3 Speed |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Color | Bronze |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fan Blade Color | Bronze |
| Number of Blades | 5 |
| Product Type | Chandelier |
| Style | Industrial |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Mounting Type | Downrods |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Pull Chain,Remote and Wall Control,Remote Control,Wall Control |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.

























