Easy Care Rectangle Polyester Solid Color Area Rug
Save 69%
Easy Care Rectangle Polyester Solid Color Area Rug - 5'3" x 7'7" / White is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Material: Polyester
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern rug perfectly combines beauty and practicality with simple and elegant neutral tones. It is suitable for various home environments, whether it is a living room, bedroom or study, it can add a touch of elegance to your space.
- Combine calm tones with elegant textures to create a classic and fashionable visual effect.
- A variety of sizes are available to flexibly layout various spaces.
- The use of polyester fiber material ensures that the rug is not easy to get dirty.
- Supports simple daily cleaning and maintenance to keep the rug bright and new.
- It can be easily matched with various home styles to show the infinite possibilities of space.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
Specifications
Specifications
| Color | White,Apricot,Light Apricot,Warm Apricot |
| Style | Modern |
| Material | Polyester |
| Size | 5'3" x 7'7" |
| Feature | Easy Care |
| Shape | Rectangle |
| Length | 7'7" (230cm) |
| Width | 5'3" (160cm) |
| Pattern | Abstract |
| Size | 5' x 8' |
| Room/Location | Study Room, Living Room, Cloakroom, Balcony |
| Thickness | Medium (0.25"-0.75") |
| Occasion | Indoor |
| Construction | Machine Made |
| Cleaning Method | Vacuum Cleaning; Dry Cleaning; Professional Cleaning |
| Rug Pad Recommended | No |
| Purposeful Distressing Type | Worn/Fade |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


















