Dining Room Black Double Circle Flush Mount Light
Save 52%
Dining Room Black Double Circle Flush Mount Light - 15" / Natural Light / Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Color Temperature: Natural Light,Third Gear Dimming,Warm Light,White Light
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 39 Watts & Under,40 to 59 Watts,60 to 99 Watts
Bulb Base: SMD
Bulb Included Or Not: Light Included
Glass Type: With Shade
Fixture Height: 6"
Material: Metal
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- This double-layer circle lamp features a unique art deco design, adding elegance and modernity to your home.
- Its exquisite metal structure is durable and beautiful, adapted for long-term use.
- The round lampshade design provides soft and even lighting effects, creating a warm atmosphere.
- Flush installation saves space and is suitable for use in various rooms.
- Direct wiring design ensures easy installation, safety, and reliability.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 6" |
| Length | 15",18",24.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 15",18",24.5" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 15",18",24.5" |
| Color Temperature | Natural Light,Third Gear Dimming,Warm Light,White Light |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under,40 to 59 Watts,60 to 99 Watts |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Acrylic |
| Color | Black,White |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Circle |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
For most US homes, 110V–120V is the correct choice — it's the standard voltage for residential outlets across the United States. The 220V–240V option is intended for commercial or industrial settings, such as restaurants, warehouses, or large commercial spaces that run on higher-voltage circuits. If you're installing this light in a typical home, apartment, or condo, go with 110V–120V.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
For most US homes, 110V–120V is the correct choice — it's the standard voltage for residential outlets across the United States. The 220V–240V option is intended for commercial or industrial settings, such as restaurants, warehouses, or large commercial spaces that run on higher-voltage circuits. If you're installing this light in a typical home, apartment, or condo, go with 110V–120V.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.



















