Dimmable Kids Room Airplane Ceiling Fan with LED Light
Save 77%
Dimmable Kids Room Airplane Ceiling Fan with LED Light - Remote Control Stepless Dimming is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Color Temperature: Remote Control Stepless Dimming,Third Gear Dimming
Material: Metal
Maximum Bulb Wattage: 60 to 69 Watts
Bulb Type: LED Bulbs
Bulb Base: SMD
Bulb Included Or Not: Light Included
Fixture Height: 47.5"
Mounting Type: Downrods
Switch Type: Remote Control
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern ceiling fan light is inspired by the dream of flying and perfectly combines functionality and decoration. Its aircraft shape makes children's rooms full of fun and vitality. Under the blue tone, the light can adjust the brightness to adapt to various scene requirements and create a comfortable environment for children. At the same time, high-quality materials ensure durability and safety. Whether it is daily lighting or creating a dreamy atmosphere, this ceiling fan light is an ideal choice.
Creative airplane shape design
The playful airplane shape is perfect for children's rooms, sparking imagination and adding a fun, creative touch to the space.
Dimmable LED light
The built-in dimmable LED light provides soft and adjustable lighting, suitable for various activities and creating the ideal ambiance for any time of day.
Adjustable three-speed wind
With three adjustable wind speeds, this fan ensures comfort throughout the year, meeting the cooling or airflow needs of different seasons.
Stable boom installation
The boom installation design guarantees the fan's stability and safety, ensuring it remains securely in place for long-term use.
Durable and beautiful
This airplane ceiling fan light combines beauty with practicality, offering a durable, stylish solution for children's rooms that will stand the test of time.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 47.5" |
| Length | 31.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 25.5" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming,Third Gear Dimming |
| Number of Lights | 3-Light |
| Material | Metal |
| Feature | Integrated LED |
| Maximum Bulb Wattage | 60 to 69 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Color | Blue |
| Product Type | Windmill |
| Style | Kids |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Mounting Type | Downrods |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Remote Control |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.





