Curved Back Armless Leather Upholstered Dining Chair
Save 79%
Curved Back Armless Leather Upholstered Dining Chair - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Level of Assembly: None
Foldable: Non-Foldable
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern curved dining chair is built from fine leather, and is stylish and comfortable, adding luxury to your family dining room. The simple and elegant design is ideal for various home decoration styles. Whether in daily dining or special gatherings, this dining chair will become the highlight of your space.
Modern style
The curved appearance is simple and fashionable, and it matches seamlessly with various contemporary furniture styles.
High-quality materials
Built from premium leather, it is easy to clean and suitable for long-term use.
Multiple usage scenarios
It is ideal for home dining rooms and also suitable for commercial places such as cafes and meeting rooms.
Ergonomic design
The curve of the chair back is ergonomic and provides good sitting support.
Multiple colors
A variety of color options are available in black, gray, off-white, and orange to meet different personality and decoration needs.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 32" (81 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20.5" (52 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 19" (48 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
Specifications
Specifications
| Washable | Non-Washable |
| Pleated | Non-Pleated |
| Usage | Restaurant |
| Stable | Stable |
| Back Ring Pull | Not Back Ring Pull |
| Felt Foot Pads | Felt Foot Pads Included |
| Cantilever Chair | Not Cantilever Chair |
| Hand Woven | Non Hand Woven |
| Tufted | Untufted |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Framed | Framed |
| Painted | No Painted |
| Back Heights | Low Back |
| Back Style | Curved Back |
| Color | Black,Grey,Off-White,Orange |
| Leg Color | Black |
| Leg Material | Metal |
| Material | Faux Leather |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Faux Leather,Leather |
| Airlift | Unliftable |
| Arms Included | Armless |
| Foldable | Non-Foldable |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00














