Coppery Cube Crystal Semi-Flush Mount Light 7-Light
Save 69%
Coppery Cube Crystal Semi-Flush Mount Light 7-Light - Black / 4-Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: Bi-pin
Bulb Base: G9
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Fixture Height: 4.5",8"
Glass Type: Crystal
Material: Metal
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- This cube crystal semi-flush mount ceiling lamp is paired with a metal lamp stand to add a sense of luxury to the space.
- It has multiple light sources, providing bright and uniform light, suitable for large spaces.
- The high-transmittance crystal lampshade reflects brilliant light and creates a high-end atmosphere.
- Its sturdy metal structure is enduring and convenient to maintain, keeping its brilliance for a long time.
- It is best for several occasions such as living rooms, dining rooms, and bedrooms, to boost the overall home taste.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 4.5",8" |
| Length | 18",19",23.5",25",31.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 18",19",23.5",25",31.5" |
Specifications
Specifications
| Canopy Width | 5",6",8" |
| Crystal Color | Clear |
| Shade Material | Crystal |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | Clear |
| Feature | with Crystal |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Coppery |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 4-Light,5-Light,6-Light,7-Light,8-Light |
| Shape | Square |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
For most US homes, 110V–120V is the correct choice — it's the standard voltage for residential outlets across the United States. The 220V–240V option is intended for commercial or industrial settings, such as restaurants, warehouses, or large commercial spaces that run on higher-voltage circuits. If you're installing this light in a typical home, apartment, or condo, go with 110V–120V.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
Which voltage option should I choose — 110V or 220V?
For most US homes, 110V–120V is the correct choice — it's the standard voltage for residential outlets across the United States. The 220V–240V option is intended for commercial or industrial settings, such as restaurants, warehouses, or large commercial spaces that run on higher-voltage circuits. If you're installing this light in a typical home, apartment, or condo, go with 110V–120V.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.





























