Contemporary Metal Teardrop-Shaped Pendant Light
Save 70%
Contemporary Metal Teardrop-Shaped Pendant Light - 9.5" / Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Base: E26/E27
Fixture Height: 11.5",13",14",18.5"
Material: Metal
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Its modern design and soothing colors render this Nordic pendant lamp the perfect addition to your dining room or kitchen. It effectively transforms from a mere lighting fixture to a piece of art with its trendy, unique shape and high-grade metal components. Casting a warm and cozy glow, it is well-suited for intimate dinners as well as casual get-togethers.
Simple style
The modern Nordic design style with unique shapes is simple yet elegant, adapted for all home styles.
High-quality materials
Built with high-end metal materials to ensure durability and long life, it will still look like new after long-term use.
Multiple colors
Diverse color options are available (black, blue, green, gray, pink, white, and yellow) to fulfill different decoration needs.
Flexible size
Optional sizes (9.5 inches, 12.5 inches, 14 inches, 16 inches) to adapt to different space sizes.
Practical function
The single lamp head design not only saves energy but also furnishes sufficient soft lighting effects.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
| Canopy Width | 4" |
| Fixture Height | 11.5",13",14",18.5" |
| Width | 9.5",12.5",14",16" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | 9.5",12.5",14",16" |
| Fixture Type | With Shade |
| Feature | Contemporary |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Color | Black,White,Yellow,Blue,Green,Pink,Grey |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
























