Coastal Cylinder Rattan Wood Restaurant Brown Wall Sconce
Save 62%
Coastal Cylinder Rattan Wood Restaurant Brown Wall Sconce - A / Brown is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Fixture Height: 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Rattan
Power Source: Direct Wired Electric
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This unique hand-woven rattan wall lamp adds a touch of elegant country style to your home. Its warm brown tones combined with the natural materials allow the light to emit a soft glow through the rattan, creating a warm and peaceful atmosphere that makes people feel comfortable and relaxed.
- Unique style. This lamp is designed in country cottage style, making your home more personalized.
- High-quality material. Hand-woven rattan material, environmentally friendly and full of natural atmosphere.
- Application scenarios. Suitable for decoration and lighting in various indoor environments such as bedrooms, living rooms, corridors, etc.
- Soft lighting. The light emitted through the rattan is soft and not dazzling, creating a comfortable lighting effect.
- Easy to install. The design meets the installation requirements of various room heights, simple and convenient.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 5",9.5" |
| Fixture Depth | 14",8" |
| Height | 12“,13“,19" |
| Shade Height | 7.5" |
| Shade Width | 6",8" |
| Width | 9",9.5" |
Specifications
Specifications
| Fixture Height | 10 to 14 Inch,15 to 19 Inch |
| Feature | With Shade |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Wall Lamp |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Shape | A,B,C,D |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Brown |
| Material | Rattan |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Material | Rattan |
| Style | Oriental |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00



















