Classic Down Rod 5 Blade Wood Ceiling Fan with Light
Save 57%
Classic Down Rod 5 Blade Wood Ceiling Fan with Light - 42" / Black / Remote Control is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED Bulbs
Maximum Bulb Wattage: 20 to 29 Watts
Material: Metal
Color Temperature: Third Gear Dimming
Bulb Base: SMD
Bulb Included Or Not: Light Included
Mounting Type: Downrods
Switch Type: Remote and Wall Control,Remote Control,Wall Control
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The classic five-blade design is ideal for all home styles.
- It provides three wind speed options to meet different seasons and usage needs.
- The integrated LED lighting provides soft light and creates a warm atmosphere.
- The combination of high-quality metal and solid wood is durable and has a long service life.
- This classic 5-blade wooden ceiling fan light operates quietly, creating a comfortable and quiet living environment for you.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 6" |
| Length | 42" (106cm),52" |
| Rod/Chain/cord Length | 15" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 20 to 29 Watts |
| Feature | Integrated LED |
| Blade Material | Solid wood |
| Material | Metal |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Number of Lights | 1-Light |
| Size | 42",52" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,White |
| Fan Blade Color | Walnut,White,Wood |
| Number of Blades | 5 |
| Product Type | Standard/ Classic |
| Style | Modern |
| Bulb Base | SMD |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Mounting Type | Downrods |
| Occasion | Residential Use |
| Switch Type | Remote and Wall Control,Remote Control,Wall Control |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
FAQs About This Product
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
Does this light come with bulbs?
Does this light come with bulbs?
Bulbs are not included, but we provide a free bulb as a gift. The complimentary bulb is excluded from returns and warranty. If it doesn't suit your needs, feel free to purchase your preferred bulb separately.
Do you provide installation services?
Do you provide installation services?
Installation service is not included, but each fixture comes with assembly instructions and all necessary hardware. We recommend using a licensed electrician for installation. If you have any questions during setup, our customer support team is happy to help.
















