Brown Sleek Curved Back Wooden Armless Dining Chair
Save 85%
Brown Sleek Curved Back Wooden Armless Dining Chair - Brown is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Foldable: Fixed
Level of Assembly: None
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
Simple and practical, this modern wooden dining chair brings a classic appeal to your dining room. The fine wood grain and natural brown hue make it an ideal match for any decor style. Its unique curved back design enhances the beauty and also provides great comfort, making it a perfect choice for both home and commercial environments.
Modern style
The simple modern design is suitable for a variety of interior styles and adds a touch of color to your dining room.
High-grade materials
Selected high-quality wood ensures durability and gives a natural beauty.
Comfortable experience
The ergonomic design provides excellent comfort and is suitable for long-term sitting.
Widely applicable
It is ideal for home dining rooms and also suitable for commercial environments such as cafes and restaurants.
Curved design
The unique curved design highlights modern aesthetics and adds a sense of space design.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 34" (86 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 20.5" (52 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 19" (48 cm) |
Specifications
Specifications
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Parsons Chair |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Braided Rope |
| Leg Material | Wood |
| Color | Brown |
| Leg Color | Brown |
| Style | Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Tufted | Untufted |
| Hand Woven | Non Hand Woven |
| Felt Foot Pads | Felt Foot Pads Not Included |
| Cantilever Chair | Not Cantilever Chair |
| Back Ring Pull | Not Back Ring Pull |
| Stable | Stable |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Non-Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00








