Black Minimalist Circular Shade Metal Wall Sconce
Save 48%
Black Minimalist Circular Shade Metal Wall Sconce - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: With Shade
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Bulb Type: Bi-pin
Switch Type: No Switch
Glass Type: Frosted
Bulb Base: G9
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- This minimalist black wall lamp is suitable for modern home decoration style.
- The round lampshade design delivers an even and soft lighting effect.
- It utilizes high-quality metal material to keep the lamp sturdy and durable.
- Perfect for living room, bedroom, corridor, and other spaces.
- Quick to install, this black wall lamp adds a stylish touch to your home.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Height | 10.5” |
| Length | 10" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | With Shade |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Fixture Type | Geometric |
| Switch Type | No Switch |
| Glass Type | Frosted |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Grey,White |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Black,Gray,White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Iron |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00











