Bedroom Wood Base and White Globe LED Wall Sconce
Save 54%
Bedroom Wood Base and White Globe LED Wall Sconce is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: White Glass
Bulb Type: Bi-pin
Switch Type: No Switch
Fixture Height: 9 Inch & Under
Bulb Base: G9
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Wood
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The wooden base is combined with the white frosted glass ball to show the beauty of elegance and simplicity.
- Soft light is emitted through the frosted glass ball, creating a warm and comfortable home atmosphere.
- Convenient for indoor scenes such as corridors, living rooms, etc., to strengthen the texture of home decoration.
- High-quality materials and exquisite craftsmanship combine to keep the durability and beauty of the product.
- Quick to install, this white wall lamp perfectly combines classic design with modern home style.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Backplate Width | 8" |
| Height | 8" |
| Length | 5" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | White Glass |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Fixture Type | Globe |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Color | Walnut |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00







