Bedroom Black Oval Frosted Glass Globe Wall Sconce
Save 56%
Bedroom Black Oval Frosted Glass Globe Wall Sconce - Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Switch Type: No Switch
Bulb Type: Bi-pin
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Glass Type: White Glass
Bulb Base: G9
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern wall lamp has a simple design that blends in perfectly with any home decor. Its black metal material is not only durable but also exudes a modern and classic elegance.
Modern style
This wall lamp features a modern and simple design, suitable for various interior environments.
High-quality material
High-quality metal material ensures the durability and high-end feel of the product.
Multifunctional use
Suitable for installation in bedrooms, living rooms, corridors, and other occasions.
Unique design
The oval lampshade is integrated into the black metal to create a unique visual effect.
Easy to install
The simple design makes the installation process quick and simple.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 4" |
| Height | 12“ |
| Length | 5" |
| Width | 4" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Globe |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Feature | Indoor |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Glass Type | White Glass |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Color | Black,White |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00













