Baroque Vintage Bronze Amber Stained Glass Dome Chandelier
Save 69%
Baroque Vintage Bronze Amber Stained Glass Dome Chandelier - White / 2-Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Glass Type: Stained Glass
Material: Stained Glass
Fixture Height: 22",23"
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Adopt a classic retro bronze design with this chandelier to add a noble and elegant indoor atmosphere.
- Create a warm and soft light effect with the amber-colored stained glass lampshade.
- Distribute light evenly in the space with the arched lampshade design.
- Showcase the perfect fusion of craftsmanship and beauty with the combination of high-quality bronze material and colored glass.
- Enhance the overall decorative effect in large spaces such as restaurants and living rooms with the vintage chandelier design.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 22",23" |
| Width | 16",18" |
Specifications
Specifications
| Shade Color | White |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | White |
| Glass Type | Stained Glass |
| Material | Stained Glass |
| Number of Lights | 2-Light,3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Style | Tiffany |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00








