Anti-Slip Modern Geometric Plush Apricot Area Rug
Save 20%
Anti-Slip Modern Geometric Plush Apricot Area Rug - 4'7" x 6'7" / Apricot is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Material: Polyester
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern geometric rug adds a stylish touch to your home. It is soft and comfortable, giving your feet the ultimate enjoyment. This rug is not just an interior decoration, but also a warm place. Its elegant apricot color creates a warm atmosphere and is suitable for all home styles.
- Modern style: The geometric design is combined with modern aesthetics to increase the visual layering.
- High-quality material: Built of soft and comfortable plush material, it provides comfort for your feet.
- Ideal for a variety of scenes: Perfect for various occasions such as living room, bedroom, study room, etc.
- Anti-slip design: Utilizes anti-slip backing to improve safety and prevent slipping.
- Many color options: A variety of color options are available to meet personalized needs.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
Specifications
Specifications
| Color | Apricot,Khaki,Khaki-White,Beige,Cream Gray |
| Size | 4'7" x 6'7",5'3" x 7'7",6'7" x 8'2",6'7" x 9'11",6'7" x 11'2" |
| Style | Modern |
| Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Striped |
| Room/Location | Study Room, Living Room, Cloakroom, Balcony |
| Thickness | Medium (0.25"-0.75") |
| Feature | Anti-Slip Backing |
| Occasion | Indoor |
| Construction | Machine Made |
| Cleaning Method | Vacuum Cleaning; Dry Cleaning; Professional Cleaning |
| Rug Pad Recommended | No |
| Length | 6'7" (200cm),7'7" (230cm),8'2" (250cm),9'10" (300cm),11'2" |
| Width | 4'7" (140cm),5'3" (160cm),6'7" (200cm) |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Size | 4' x 6’,5' x 8',7' x 9’,8' x 10' |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00










