Adjustable Height Ceramics Flower Vintage Chandelier
Save 50%
Adjustable Height Ceramics Flower Vintage Chandelier - 16" / Geometric is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Bulb Base: E12/E14
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Mounting Type: Chain
Power Source: Direct Wired Electric
Fixture Height: 14",33.5"
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- Retro style chandelier, with rose gold frame and floral decoration, highlights romance and elegance.
- The Floral Metal Cage Chandelier is suitable for dining room, living room or bedroom, adding a romantic atmosphere.
- Adjustable height design, adapt to indoor spaces of different heights.
- Easy to install, a perfect combination of retro design and modern craftsmanship.
- Metal frame structure ensures the stability and durability of the chandelier.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 14",33.5" |
| Length | 16",20" |
| Width | 16",20" |
Specifications
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 16",20" |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Dome,Geometric |
| Shade Material | Ceramics |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Brown |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Geometric,Semicircle |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00



















