Adjustable Globe Shadeless Metal Rope Pendant Light
Save 33%
Adjustable Globe Shadeless Metal Rope Pendant Light - 1-Light / Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Power Source: Direct Wired Electric
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Bulb Base: E26/E27
Material: Metal
Mounting Type: Rope
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Glass Type: Shadeless
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This industrial-style metal pendant light combines modern and classical elements to add infinite charm to your store display. Its simple and stylish bare-bulb design not only presents ample lighting but also shows a unique artistic atmosphere, creating an eye-catching consumer atmosphere.
Unique style
Combined with a simple style, it is well-suited for clothing stores, restaurants, and exhibition spaces.
High-quality materials
Built with high-end metal, it is robust and not prone to rust, ensuring that it remains as good as new after long-term use.
Adequate lighting
The multi-bulb design furnishes bright light to help you highlight the details of the displayed products.
Easy installation
The simple installation process can adapt to spaces of different sizes, making it an ideal choice for enhancing style.
Personalized choice
Diverse sizes and colors are available to meet your diverse needs and create a unique business environment.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 4",12",23.5",31.5",39" |
| Length | 4",12",23.5",31.5",39" |
| Shade Included | Without Shade |
Specifications
Specifications
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Indoor |
| Fixture Type | Globe |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Canopy Shape | Round,Linear |
| Size | 4 Inch & Under,Mini (Less than 14" wide),Medium (20"-25" wide),Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,White,Gold |
| Glass Type | Shadeless |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Rope |
| Number of Lights | 1-Light,3-Light,6-Light,8-Light,10-Light |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
































