Adjustable Black Cone Metal Swing Arm Wall Sconce
Save 42%
Adjustable Black Cone Metal Swing Arm Wall Sconce - Walnut is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: With Shade
Fixture Height: 9 Inch & Under
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Switch Type: No Switch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The adjustable black swing arm with a conical lampshade is both stylish and practical.
- The lampshade brings a natural texture and creates a warm and comfortable lighting effect.
- High-quality metal materials are used to maintain the durability and stability of the lamp.
- Perfect for indoor scenes such as bedrooms, study rooms, living rooms, etc., to enhance the texture of the space.
- Smooth to install, this cone wall lamp combines classic and modern elements, suitable for a variety of home styles.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Arm Length | 18" |
| Backplate Width | 4" |
| Fixture Depth | 18" |
| Height | 5.5" |
| Length | 7" |
| Width | 18" |
Specifications
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | With Shade |
| Fixture Height | 9 Inch & Under |
| Feature | Indoor |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Cone |
| Switch Type | No Switch |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Walnut,Wood |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Iron |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00














