Abstract White Rectangular Stone Iron Base Coffee Table
Save 62%
Abstract White Rectangular Stone Iron Base Coffee Table - 39"L x 20"W x 17"H / Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Foldable: Fixed
Table Top Material: Stone
Shelves Included: Shelves Not Included
Level of Assembly: Partial Assembly
Drawers Included: Drawers Not Included
Cabinets Included: Cabinet Not Included
Lift Top: Without Lift Top
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This modern abstract rectangular coffee table is made of exquisite stone, perfectly showing the combination of simplicity and fashion. Positioning it as the centerpiece in the parlor or tucking it into a corner of the study adds a touch of elegance and modernity to any space. Combining practical design with beauty, it transcends mere furniture to become a true work of art.
- Unique style: The design that combines modern and abstract is well-suited for any stylish home decoration.
- High-end materials: Composed of high-grade stone and iron, it is sturdy and robust to confirm long-term use.
- Diverse uses: Ideal for living rooms, study rooms, offices, and other spaces to upgrade the overall atmosphere.
- Elegant colors: Classic black is easy to match with various home themes, adding a sense of calmness.
- Practical size: Two specifications are available to accommodate different space needs.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 19.5" (50 cm),23.5" (60 cm) |
| Height | Standard (14-22 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 16.5" (42 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Specifications
| Table Top Color | Black,Gray,White,Gloss White,Gray/ White |
| Size | 39"L x 20"W x 17"H,47"L x 24"W x 16.5"H |
| Table Top Material | Stone |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Base Color | Black |
| Table Base Material | Iron |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Product Type | Coffee Table |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Set Type | Single Table |
| Number of Table Included | 1 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Table Base Type | Abstract |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00













