Vintage Solar Lantern Square Metal Outdoor Post Light
Save 78%
Vintage Solar Lantern Square Metal Outdoor Post Light - 10" / Black is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Bulb Type: LED Bulbs
Fixture Height: 12.5",13.5",16.5"
Color Temperature: 3 Color Light
Material: Metal
Power Source: Solar
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
This retro solar lantern perfectly combines tradition and modernity, adding elegance to your outdoor space. Its square design and metal material show classic beauty, and the solar panel on the top provides a green and energy-conserving lighting solution. Whether in the garden, courtyard, or balcony, this lamp can create a comfortable and warm environment. Under the black metal frame, the light diffuses a soft light through the delicate glass, increasing the visual enjoyment at night.
- Retro style: Square design and exquisite metal carvings add retro beauty to your outdoor space.
- High-grade material: Composed of fine metal and frosted glass to ensure long-term use without fading.
- Solar powered: No wires are required, and the solar panels are sustainable and power-saving.
- Ideal for outdoors: Perfect for diverse outdoor environments such as gardens or courtyards.
- Easy installation: No complicated wiring is required, and the base is stable and easy to install, providing safety protection.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions
Specifications
Specifications
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Fixture Height | 12.5",13.5",16.5" |
| Width | 10",12.5",16" |
| Quantity | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Color Temperature | 3 Color Light |
| Material | Metal |
| Power Source | Solar |
| Size | 10",12",16" |
| Color | Black,Gold |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00


















