Scandinavian Style White Wall Sconce Light
Save 62%
Scandinavian Style White Wall Sconce Light is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
Product Overview
Product Overview
Glass Type: White Glass
Switch Type: No Switch
Bulb Type: LED/Incandescent/Fluorescent
Fixture Height: 10 to 14 Inch
Bulb Base: E26/E27
Bulb Included Or Not: Light Not Included
Material: Metal
Power Source: Hardwired
Warranty: 1 Year Limited
Details
Details
- The Nordic minimalist design combines natural wood with a white-striped glass lampshade to create a warm and natural home atmosphere.
- The striped glass lampshade provides soft lighting and emits warm light, suitable for use in bedrooms or living rooms.
- The combination of high-quality wood and metal structure ensures the durability and stability of the lamp while adding a natural texture.
- The simple wall-mounted design can save space and is suitable for the decoration needs of a variety of interior styles.
- The simple and elegant design adds a unique artistic atmosphere and modern feel to the interior space.
Weights & Dimensions
Weights & Dimensions

| Fixture Depth | 8" |
| Height | 10.5” |
| Length | 6" |
| Width | 8" |
Specifications
Specifications
| Glass Type | White Glass |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Dome |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | With Shade |
| Fixture Height | 10 to 14 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Color | Wood Color |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | White |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Hardwired |
Product Details
Shipping Info
Shipping Info
Express Shipping: 5-12 business days
The shipping costs for your order vary depending on the items, address and shipping method selected. The specific costs will be displayed during checkout.
For more information, please click here.
10% Off Sitewide
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
15% Off New Arrivals
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00
10% Off ALL Lighting
$40 Off Orders over $499.00
$100 Off Orders over $799.00
$180 Off Orders over $1299.00
$400 Off Orders over $2499.00












